10-ի, 100-ի, 1000-ի բաժանելիության հայտանիշները

Պարապմունք 56

Դասարանական առաջադրանքներ

  1. 336-ին ի՞նչ թվանշանով վերջացող թիվ պետք է գումարել, որպեսզի ստացված գումարը 10-ի բազմապատիկ լինի։ 4

2. 418-ից ի՞նչ թվանշանով վերջացող թիվ պետք է հանել, որպեսզի ստացված գումարը 10-ի բազմապատիկ լինի։ 8

3 40-ը ներկայացրու՛ այնպիսի երկու գումարելիների գումարի տեսքով, որոնք 5-ի բազմապատիկ են։ 40=15+25

4 Կատարի՛ր  գործողությունները

7ժ30ր+8ժ40ր=16ժ10ր

8օր17ժ+3օր9ժ=12օր2ժ

45ր40վ-30ր50վ=14ր50վ

5 Դի՛ր փակագծերն այնպես, որ ստանաս հավասարություն։

300։(150։10)=20

34-3400:(75+25)=0

6 Երեք մեքենայով շինհրապարակ բերեցին 26տ ավազ։ Առաջին  մեքենայում կար 2տ ավելի, քան երկրորդում։ Երրորդում կար 3տ պակաս, քան երկրորդում։ Որքա՞ն պետք է վճարել յուրաքանչյուր մեքենայի բերած ավազի համար եթե 1տ ավազն արժե 5000դրամ։

Լուծում

2×5000=10000

3×5000=15000

26×5000=130000

130000-10000+15000=135000

135000:3=45000(2-րդ)

45000+10000=55000(1-ին)

45000-15000=30000(3-րդ)

Պատասխան՝ 55000դր, 45000դր, 30000դր

7 Երկու թվերի գումարը 520 է։ Առաջին թիվը 30-ով մեծ է երկրորդից։ Որո՞նք են այդ թվերը։

Լուծում

520-30=490

490:2=245

245+30=275

Պատասխան՝ 245, 275

8. Երեք թվերի գումարը 480 է։ Առաջին երկուսը իրար հավասար են, և դրանց գումարը 20-ով մեծ է երրորդ թվից։ Որո՞նք են այդ թվերը։

Լուծում

480-20=460

460:2=230

230+20=250

250:2=125

Պատասխան՝ 125, 125, 230

9 Բարձրահարկ շենքում կան երկու և 4 սենյականոց 40 բնակարան։ Այդ բնակարանների սենյակների ընդհանուր քանակը 110 է։ Քանի՞ երկու և քանի՞ չորս սենյականոց բնակարան կա այդ շենքում։

Լուծում

40×2=80

110-80=30

30:2=15(4ս)

40-15=25(2ս)

Պատասխան՝ 25, 15

Տնային առաջադրանքներ

1Ասա՛ մի այնպիսի թիվ, որը գումարելով 234-ին՝ ստացված գումարը առանց մնացորդի բաժանվի 10-ի։ 6

2. 4516-ից հանի՛ր մի այնպիսի թիվ, որ ստացված տարբերությունը 100-ի բազմապատիկ լինի 16

3. 40-ը ներկայացրու՛ այնպիսի երկու գումարելիների գումարի տեսքով, որոնք 5-ի բազմապատիկ չեն։ 40=39+1

4 Կատարի՛ր  գործողությունները

8օր14ժ+6օր12ժ=15օր2ժ

24ժ15ր-6ժ17ժ=17ժ58ր

5ր40վ+7ր20վ=13ր

5 Դի՛ր փակագծերն այնպես, որ ստանաս հավասարություն։

125-125000: (1540-540)=0

7400-74x(85+15)=0

6.Երկու մեքենայով շինհրապարակ բերեցին 14տ ցեմենտ։ Առաջին մեքենայում կար 2տ ավելի, քան երկրորդում։ Որքա՞ն պետք է վճարել յուրաքանչյուր մեքենայի բերած ցեմենտի համար, եթե 1տ ցեմենտն արժե 47000դրամ։

Լուծում

47000×2=94000

47000×14=658000

658000-94000=564000

564000:2=282000

282000+94000=376000

Պատասխան՝ 376000դր, 282000դր

7. Երեք թվերի գումարը 480 է։ Առաջին երկուսի գումարը 20-ով մեծ է երրորդ թվից։ Ո՞րն է երրորդ թիվը։

Լուծում

480-20=460

460:2=230

230+20=250

250=100+150

Պատասխան՝ 100, 150, 230

8 Եթե Սոնայի մտապահած թվին ավելացնենք նույն թիվը, ապա նաև 124, կստանանք 10-ի բազմապատիկ՝ 135-ից փոքր թիվ։ Ո՞ր թիվն է մտապահել Սոնան։  

Լուծում

130-124=6

6:2=3

Պատասխան՝ 3

9. Վարպետը 90լ ջուրը լցրեց 30հատ 2լ և 5լ տարողությամբ ամանների մեջ և ուղարկեց խանութ։ Նա յուրաքանչյուր տարողությամբ քանի՞ աման ջուր ուղարկեց խանութ։

Լուծում

30×2=60

90-60=30

30:3=10

30-10=20

Պատասխան՝ 20հատ 2լ, 10հատ 5լ

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s