Չափման միավորներ։ Չափման միավորների արտահայտումը մեկը մյուսով։

Փաթեթ 1

Երկարության չափման միավորներ

  • 1սմ=10մմ
  • 1դմ=10սմ
  • 1մ=100սմ
  • 1մ=10դմ
  • 1կմ=1000մ

Զանգվածի չափման միավորներ

  • 1կգ=1000գ
  • 1ց=100կգ
  • 1տ=1000կգ
  • 1տ=10ց

Ժամանակի չափման միավորներ

  • 1օր=24ժ
  • 1ժ=60ր
  • 1ր=60վ
  • 1տ=12ամիս
  • 1դար=100տարի

Առաջադրանքներ․

  1. Արտահայտի՛ր սանտիմետրով․

7մ=700սմ

36դմ=360սմ

3մ5սմ=305սմ

  • Արտահայտի՛ր միլիմետրով․

19սմ=190մմ

8մ=8000մմ

3սմ7մմ=37մմ

  • Արտահայտի՛ր դեցիմետրով․

3մ8դմ=38դմ

7կմ=70000դմ

2կմ4մ5դմ=20045դմ

  • Արտահայտի՛ր մետրով․

6կմ=6000մ

13կմ20մ=13020մ

  • Արտահայտի՛ր կիլոմետրով․

18000մ=18կմ

36000մ=36կմ

  • Արտահայտի՛ր կիլոգրամով․

24տ=24000կգ

11տ5ց=11500կգ

3տ7ց12կգ=3712կգ

  • Արտահայտի՛ր ցենտներով․

3տ=30ց

375տ50ց=3800ց

  • Արտահայտի՛ր գրամներով․

7կգ=7000գ

12տ=12000000գ

  • Արտահայտի՛ր տոննայով․

100ց=10տ

3000կգ=3տ

  1. Արտահայտի՛ր նշված միավորներով։

4ր30վ=270     վ

3օր8ժ=80      ժ

3տարի 2ամիս=38   ամիս

8դար 47տարի=847     տարի

Տեքստային բնույթի հետաքրքրաշարժ խնդիրներ

Պարապմունք 19

Դասարանական և տնային առաջադրանքներ․

1․ Երեք արկղում կա 127կգ խնձոր։ Առաջին արկղում կա 12կգ-ով ավելի, քան երրորդում։ Երկրորդում կա 8կգ-ով պակաս, քան երրորդում։ Որքա՞ն խնձոր կա արկղերից յուրաքանչյուրում։

Լուծում

127-12+8=123

123:3=41

41-8=33

41+12=53

Պատասխան՝ 53կգ,  33կգ,  41կգ

2 Երեք թվերի գումարը 5418 է։ Առաջին թիվը 333-ով մեծ է երրորդից։ Երկրորդ թիվը 444-ով փոքր է երրորդից։ Որո՞նք են այդ թվերը։

5418+333+444+333 =6528

6528:3=2176

2176-333=1843

1843-444=1399

Պատասխան՝ 2176, 1399, 1843

3 Տատիկը գուլպաներ գործելու համար օգտագործեց 140մ թել՝ կապույտ, կարմիր և սպիտակ գույների։ Կապույտը 25մ-ով երկար էր կարմիրից։ Սպիտակը 14մ-ով կարճ էր կարմիրից։ Յուրաքանչյուր գույնից քանի՞ մետր թել է օգտագործել տատիկը։

140-25=115

115+14=129

129:3=43

43+25=68

43-14=29

Պատասխան՝ կարմիր 43մ, կապույտ 68մ, սպիտակ 29մ

4 Երեք թվերի գումարը 3456 է։ Առաջին թիվը 345-ով մեծ է երկրորդից, իսկ երկրորդը 612-ով փոքր է երրորդից։ Որո՞նք են այդ թվերը։

3456-345=3111

3111-612=2499

2499:3=833

833+345=1178

833+612=1445

Պատասխան՝ 1178, 833, 1445

5 Երեք պարկերում կա 135կգ ցորեն։ Առաջինում կա 15կգ-ով ավելի, քան երկրորդում , իսկ երկրորդում՝ 12կգ-ով պակաս, քան երրորդում։ Որքա՞ն ցորեն կա յուրաքանչյուր պարկում։ 

135-15=120

120-12=108

108:3=36

36+15=51

36+12=48

Պատասխան՝ 51, 36, 48